By G9ija

Many Nigerian musicians and entertainers have been honoured with awards at the AFRIMMA 2020.

AFRIMMA

A high number of musicians won big on Sunday, 15th November, 2020 at the prestigious African Muzik Magazine Awards (AFRIMMA) 2020. The organizers of the awards event unveiled winners for this year’s edition which took place virtually on Sunday, 15th November, 2020.

AFRIMMA remains the only music award scheme that celebrates music of African origin; including but not limited to Afrobeats, Assiko, Bongo, Decale, Funana, Genge, Highlife, Kwaito, Lingala and Soukous. Nigerian entertainers who copped several awards at the recently held AFRIMMA 2020 include, Burna Boy, Simi, Don Jazzy, DJ Cuppy, Flavour, Rema, Poco Lee, Mercy Chinwo and Umu Obiligbo. Check out the full list of AFRIMMA 2020 nominees and winners below:  

Best Male West AfricaAdekunle Gold – NigeriaSidiki Diabate – MaliDavido– NigeriaKidi – GhanaBurna Boy – NigeriaKuami Eugene – GhanaRema – Nigeria — WINNERAriel Sheney – Ivory CoastWally Seck– SenegalFireboy- Nigeria 

Best Female West AfricaJosey – Ivory CoastTiwa Savage – NigeriaZeynab – BeninYemi Alade – NigeriaYasmine- Guinea BissauDior Mbaye – SenegalAdina – GhanaTeni – NigeriaAya Nakamura – MaliSimi – Nigeria — WINNER  

Best Male East AfricaEddy Kenzo – UgandaDiamond Platnumz – Tanzania — WINNERHarmonize – TanzaniaThe Ben – RwandaKhaligraph Jones – KenyaGildo Kassa – EthiopiaMbosso – TanzaniaRayvanny- TanzaniaAli Kiba- TanzaniaOtile Brown – Kenya

 Best Female East AfricaNadia Mukami – KenyaVimka – UgandaZuchu – TanzaniaMaua Sama – TanzaniaRosa Ree- TanzaniaAkothee- KenyaNandy – Tanzania — WINNERSheebah Karungi – UgandaFena Gitu (FenaMenal) – KenyaTanasha Donna – Kenya 

 Best Male Central AfricaGaz Mawete – CongoMatias Damiaso – AngolaNinho – CongoAnselmo Ralph – AngolaInnos’ B – CongoTayC – CameroonFally Ipupa – Congo — WINNERDadju – CongoC4 Pedro – AngolaBM – Congo 

Best Female Central AfricaReniss – CameroonShan’L -GabonDaphne – CameroonMayra Andrade – Cape VerdeEva RapDiva- AngolaLiloca- MozambiqueSoraia Ramos- Cape Verde — WINNERCharlotte Dipanda – CamerounEdmazia – AngolaBlanche Bailly – Cameroun 

 Best Male Southern AfricaBlack Coffee- South AfricaSlap Dee – ZambiaCassper Nyovest- South AfricaMaster KG- South Africa — WINNERJah Prayzah – ZimbabweVee Mampeezy – BotswanaShyn – MadagascarTshego- South AfricaTha Dogg – NamibiaYanga Chief – South Africa

Best Female Southern AfricaShasha – ZimbabweSho Madjozi – South Africa — WINNERAmmara Brown – ZimbabweBusiswa – South AfricaShashl – ZimbabweAmi Faku – South AfricaSally BossMadam – NamibiaAzana – South AfricaGemma Griffiths – ZimbabweElaine – South Africa 

Best African GroupSauti Sol – KenyaToofan – TogoNavy Kenzo – TanzaniaForca Suprema – AngolaMi Casa- South Africa4KEUS- CongoKiff No Beats – Ivory CoastMoobers – AngolaMagic System- Cote d’ivoireUmu Obiligbo – Nigeria — WINNER

 Crossing Boundaries with Music AwardBurna Boy–Nigeria — WINNERAya Nakamura -Mali/FranceDave- Nigeria/UKJ Hus – GambiaDavido–NigeriaMr Eazi – NigeriaFrench Montana- MoroccoHeadie One – Ghana/UKS. Pri Noir – Guinea Bissau/FranceNSG – Nigeria/Ghana/UK 

Best NewcomerKofi Mole- GhanaFanicko- BeninOmah Lay – NigeriaShasha–ZimbabweMc One – Cote d’ivoireEdgar Domingos – AngolaJ Derobie – GhanaAmi Faku – South AfricaZuchu – Tanzania — WINNEROxlade – Nigeria 

Artist of The YearBurna Boy – NigeriaFally Ipupa – CongoDavido – NigeriaDiamond Platnumz – TanzaniaSho Madjozi – South AfricaWizkid -NigeriaAya Nakamura -Mali/FranceTiwa Savage – NigeriaToofan – TogoMaster KG– South Africa — WINNER 

Best GospelMercy Chinwo – Nigeria — WINNERJoe Mettle – GhanaMiguel Buila – AngolaSinach – NigeriaIcha Kavons – CongoWinnie Mashaba – South AfricaDiana Hamilton – GhanaDJ Kerozen – Ivory CoastBenjamin Dube – South AfricaTim Godfrey – Nigeria

 Best Live ActFlavour – Nigeria – WINNERSauti Sol – KenyaStonebwoy – GhanaSidiki Diabate – MaliYemi Alade – NigeriaBurna Boy – NigeriaDiamond Platnumz- TanzaniaFally Ipupa– CongoC4 Pedro – AngolaEfya – Ghana

 Best Female Rap ActEno Barony – Ghana — WINNERNadia Nakai – South AfricaMoonaya – SenegalRosa Ree – TanzaniaBombshell Grenade – ZambiaMuthoni Drummer Queen – KenyaAskia – CameroonCandy Bleakz – NigeriaKeko – UgandaRouge – South Africa 

Best Male Rap ActFalz – NigeriaSarkodie – GhanaMoobers – AngolaNasty C – South Africa — WINNERTenor – CameroonKhaligraph Jones – KenyaManifest – GhanaMedikal – GhanaYanga Chief – South AfricaKiff No Beat- Cote divoire 

Best CollaborationMaster KG x Burna Boy – Jerusalema Remix — WINNERKabza ft Wizkid, Burna Boy – SpononoLadipoe ft Simi – Know YouKhaligraph Jones ft Bien – Yes BanaBeyonce ft Shatta Wale – King AlreadyDj Neptune ft Mr Eazi &Joeboy – NobodyTanasha Donna ft Mbosso – La VieMz Vee ft Yemi AladeSauti Sol ft Soweto Gospel Group – Brighter DaysInnos B ft Diamond Platnumz – Yope Remix 

Song of The YearSauti Sol – SuzannaRema – WomanMaster KG – Jerusalema — WINNERAli Kiba – DodoBurnaboy – AnybodyYoung John ft Naira Marley – MafoMedikal – Omo AdaKabza De Small x DjMaphorisa – KokoSarkodie ft Prince Bright– OofeetsuDiamond Platnumz – Jeje 

Best Video DirectorJustin Campos – South AfricaDr Nkeng Stephens -CameroonEnos Olik – KenyaTG Omori – Nigeria — WINNERDavid Duncan- GhanaSasha Vybz – UgandaDirector Kenny – TanzaniaClarence Peters – NigeriaGyo Gyimah- GhanaPatrick Elis – Nigeria 

Best Dj AfricaDJ Spinall – NigeriaDJ Black Coffee – South AfricaDJ Dollar – SenegalDJ Lutonda – AngolaDJ Andy Josty – GhanaDJ Neptune – NigeriaDJ Cuppy– Nigeria — WINNERDJ ECool – NigeriaDJ Malvado – AngolaDJ Moh Spice – Kenya 

Best African Dj USADJ DeeMoney – NigeriaDJ Fully Focus – Kenya — WINNERDJ Poison Ivy – KenyaDJ Shinski – KenyaDJ Moh – Ivory CoastDJ Tunez – NigeriaDJ Akua – GhanaDJ K Meta – EthiopiaDJ Mekzy – NigeriaDJ Buka – Nigeria 

AFRIMMA Video of The YearSimi – DudukeSauti Sol – SuzannaSantrinos Raphael ft Zeynab – WAAGaz Mawete ft Fally Ipupa – C’est Rate — WINNERMaster KG – JerusalemaBurnaboy – WonderfulMz Vee ft Yemi Alade – Come and See My MotherVivian Chidid – Do DaraDiamond Platnumz – JejeTimaya – Born to win 

Music Producer of The YearKabza De Small – South Africa — WINNERKimamba – TanzaniaOzedikus– NigeriaS2kizzy- TanzaniaSalatiel- CamerounLeriq – NigeriaSidike Diabate- MaliBebi Philip – Ivory CoastKuame Eugene – GhanaDjMaphoriza – South Africa

Best African DancerPoco Lee – Nigeria — WINNERSherrie Silver – RwandaLa Petite Zota – Ivory CoastPapiOjo – NigeriaMasaka Kids AfricanaSayrah Chips (Nigeria)Bajuni – TanzaniaRabbit Crew 255- TanzaniaNeru Americano &Scro Que cuia – AngolaKora Obidi – Nigeria 

Best LusophoneMatias Damasio – AngolaNelson Freitas – Cape VerdeAnselmo Ralph – AngolaMayra Andrade – Cape VerdeCalema – Sao Tome — WINNERC4Pedro – AngolaProdigio – AngolaMark Exodus –MozambiquePaulo Flores – AngolaSoraia Ramos – Cape Verde 

Best FrancophoneFally Ipupa – Congo — WINNERDadju – CongoToofan – TogoJosey – Ivory CoastWally B. Seck- SenegalAfro B – Ivory CoastInnos B – CongoAya Nakamura- MaliTenor – CameroonGaz Mawete – RDC 

Radio/TV Personnel Of The YearEbuka – NigeriaYaw – NigeriaJamal Gaddafi – KenyaJessica Opare Saforo – GhanaKonnie Toure – Ivory CoastAfonso Quintas – AngolaWilly Tuva – KenyaJames Onen – Uganda — WINNERDJ Fresh – South AfricaDo2dtun – Nigeria 

AFRIMMA Excellence Award Mr. John Olajide

 AFRIMMA 2020 Leadership Award Don Jazzy